"Изгубити стид значи, на крају крајева, признати себе савршеним."

УЗВРАТНА ПОСЕТА ГРУПЕ ЂАКА И ПРОФЕСОРА ГИМНАЗИЈЕ "ЈУРИЈА ВЕГЕ" ИЗ ИДРИЈЕ

У периоду од 18. до 23. априла, у узвратној посети Ваљевској гимназији, боравила је група од 15 ученика и две професорке из словеначке гимназије „Јурија Веге“ из Идрије. Програм посете је био веома опширан, темпо прилично напоран, али је задовољство пленило на све стране.

Ђаци су били смештени у породицама код својих вршњака из Ваљевске гимназије, док су професорке боравиле у џотелу „Омни центар“. Подсећамо, група од 15 ученика Ваљевске гимназије, у пратњи професора Драгана Ђурђевића и Катарине Вићентијевић, боравила је у Словенији у октобру 2015. године.

Гости из Словеније су током боравка у Ваљеву и Србији имали прилике да се упознају са нашим градом и околином, наставом у Ваљевској гимназији, као и престоницом, где су имали прилику да гледају представу „Сабирни центар“ у извођењу драмског студија Ваљевске гимназије у „Звездара театру“.  Чланови географске секције Ваљевске гимназије су гостима представили туризам ваљевског краја, док су гости ђацима наше школе представили своју домовину, град и најзад школу. У оквиру програма реализована је дебата мешовитих тимова на тему „Теорија револуције је оправдана“, у којој је учествовало четири ђака из Словеније и четири ђака из Ваљева. Дебата је реализована уз велику помоћ и вођство Гордане Аврамовић, дебатног тренера. Уз дебату, реализовани су експериментални часови физике и хемије, уз сарадњу професора Предрага Стефановића и Момира Станојевића, а утисци ученика, како гостију, тако и домаћина, о целокупном програму и у Словенији и у Ваљеву, сабрани су на једном месту у онлајн магазину, који је са ученицима направила професорка енглеског језика, Катарина Вићентијевић. Магазин је тренутно у завршној фази израде, и биће завршен до краја празника. Поред одласка у позориште, гости су имали прилике да виде сва значајнија обележја Београда приликом панорамског обиласка града, које је водио наш бивши ученик Жељко Петровић. Последњег дана боравка, гости су видели брану „Ровни“, манастир „Пустињу“, а заслужени одмор након исцрпне шетње уследио је у новом планинарском дому на „Повлену“. Гости су такође били у прилици да присуствују тадиционалној приредби на страним језицима.

Ово је прва година успешне сарадње између Ваљевске гимназије и гимназије „Јурија Веге“ из Идрије. Планови за реализацију размене наредне школске године су већ у току, а ученици и професори Ваљевске гимназије надају се још једном дуговечном пријатељству.