"Чудно је како је мало потребно да будемо сретни, и још чудније: како нам често баш то мало недостаје!"
Иво Андрић

Историјат

Амбиције Ваљеваца да имају вишу школу старије су од настанка гимназије.

Први захтев Министарству је упућен још 1833. године, али је тек 1869. одобрен захтев Ђуре Козарца за рад приватне дворазредне гимназијске реалке, а 23.11.1870. године почела је да ради Ваљевска гимназијска реалка са 33 ученика у првом и 10 у другом разреду.

Наредних година растао је број одељења, па је школске 1874/75. уписан трећи, а 1875/76. и четврти разред чиме је прерасла у Нижу гимназију.

Жеља Ваљеваца да имају потпуну гимназију испунила се тек 1913. године када је уписан и осми разред. Поред државне мушке, од 1904. године радила је и приватна женска гимназија до 1912. када су ученице преведене у државну, која од мушке постаје мешовита.

Од 1876. при гимназији ради школа за телесно вежбање, што је почетак организованог бављења спортом у Ваљеву, а 1884. године формиран је први фонд, који је био књижевног карактера. Од 1895. штампају се годишњи извештаји као посебне публикације, што је почетак издавачке делатности школе.

Позоришна представа из 1901. године узима се као почетак ђачког позоришта. Изложба ликовних радова наставника Николе Зеге из 1901. је прва забележена ликовна изложба у граду.

Године 1902. први пут је забележен наступ ђачког оркестра Ваљевске гимназије. Нова школска зграда, рађена по пројекту Душана Живановића и Драгутина Ђорђевића, богате орнаментике, са попрсјима Вука, Доситеја и Љубе Ненадовића изнад главног улаза, рад вајара Ђорђа Јовановића, предата је на употребу 1906. године.

Прва ђачка дружина „Чика Љуба“ (весник литерарног деловања ученика) почела је са радом 1906. године, а већ 28.10.1907. године, на основу одлуке Професорског савета, при школи је формирана и почела да ради Градска читаоница.

У току Првог светског рата рад школе је био онемогућен. У згради је једно време била смештена Ваљевска болница. Школа је престала са радом све до марта 1918. године.

По ослобођењу, 1919. обновљен је рад школе. Школа је 1925. добила и први клавир, а 1926. изграђено је ђачко купатило које је, у то време, и једино јавно купатило у Ваљеву.

Средином 1940. школа је подељена на две гимназије. Оне ће наставити да раде и под окупацијом, али као Мушка и Женска гимназија. После рата наставиће да раде као Прва и Друга гимназија све до 1951. године. Издвајањем виших разреда формирана је 1951. Виша мешовита реална гимназија.

Године 1960. установљена су два смера: друштвено-језички и природно-математички.

Школа је од 1966. поново у својој згради, у којој је 1970. обележила велики јубилеј – 100 година постојања. Тим поводом председник СФРЈ је одликовао школу Орденом заслуга за народ са златним венцем, а Савет школе донео одлуку да школа добије име „Владимир Иљич Лењин“ и да се дан његовог рођења 22. април слави као Дан школе.

Крајем 70-их школа се трансформише у ОУР за усмерено образовање. Године 1982. проглашена је за најбољу средњу школу у Подрињско-колубарском региону, а од 1985. до 1990. проглашавана је најбољом пет пута узастопно.

Колектив је 26.09.1989. донео одлуку о називу „Ваљевска гимназија“, а за Дан школе је одређен 23. новембар, дан кад је почела са радом.

„За изузетан допринос развоју културе у Републици Србији и свесрпском културном простору“ Ваљевска гимназија је 1995. године добила Вукову награду.

Локација на сајту: Почетна О нама Историјат