"Не понеси се мудрошћу. Ни туђом, јер није твоја. Ни својом, јер чим си се понео, значи да је немаш много"

ЕУ ПРОГРАМИ ЗА МЛАДЕ

У оквиру пројекта „ЕУ програми за младе – Шта знаш о томе? ” 28 ученика Ваљевске гимназије и професори Јасмина Момчиловић и Бојана Којић су у уторак, 30. новембра присуствовали предавању организованом од стране Фондације ТЕМПУС у Београду.

Путем интерактивних презентација, приказане су им могућности за мобилност младих, волонтирање и студирање у иностранству путем Erazmus + програма, како да на прави начин да напишу своју биографију (CV) и како да одаберу за њих прави факултет и занимање.

Ово је трећи сусрет ученика наше школе и организатора програма, Организације Помоћ деци из Београда и Министарствa за европске интеграције Владе Републике Србије. Претходна два сусрета организована су у току октобра и новембра у нашој школи и на њима се говорило о ЕУ институцијaма, процесу европских интеграција Србије и преговорим о приступању, преговарачком поглавље 26 (Образовање и култура), митовима и предрасудама о Европској унији као и Програмима ЕУ за образовање, обуку и волотирање који су доступни младима из Србије (примерима добре праксе).

Главни циљ пројекта је боље информисање ученика средњих школа и њихових наставника о процесу преговора о приступању Републике Србије Европској унији, о садржају преговарачког поглавља 26 (Образовање и култура), као и о ЕУ програмима (ТЕМПУС, Еразмус +, Еразмус Мундус сарадња, и др.), односно о могућностима за даље образовање кроз ЕУ програме који су доступни младима из Србије.

Јасмина Момчиловић, координатор програма