“Говори тихо. Птице ноћас близу нас певају и мени је жао да чују како у гласу нечијем има суза.”
Десанка Максимовић

ГИМНАЗИЈАЛЦИ У ОСИЈЕКУ

Драмски студио Ваљевске гимназије на немачком језику још једном је потврдио квалитет свог града и донео велике похвале са петнаестог међународног фестивала представа на немачком језику из Осијека у Хрватској. Петнаест ученика у пратњи стручног сарадника и педегога школе, Јасмине Момчиловић и професора немачког језика, Катарине Живковић, провело је четири дана на поменутом фестивалу у Осијеку.

У Осијеку се овај фестивал  одржава већ петнаест година уз подршку Немачке заједнице подунавских шваба у Хрватској и Амбасаде Савезне републике Немачке, и окупља учеснике из готово целе источне и југоисточне Европе. Ове године својом представом показала се и група из Москве.

„Theater am Gymnasium“ Ваљевске гимназије, као и раније ове године у Темишвару, наступио је са краткометражном представом, шаљивог карактера „Eine untypische Biographie“, инспирисаном Аутобиографијом најпознатијег српског драмског писца, приповедача, романописца, путописца и комедиографа, Бранислава Нушића, а адаптираном од стране чланова Секције.

Леп провод и бројне похвале представљају најјаче утиске са овог малог путовања. Међу осталима, организатрка Фестивала драмске уметности на немачком језику за младе у Темишвару, и редитељ једне од група које су учествовале у Осијеку, Изолде Кобет, посебно је похвалила напредак чланова наше групе на пољу глуме, али и целокупног сценског доживљаја.

Да подсетимо, ова секција постоји од октобра прошле године, настала је уз подршку немачког културног центра „Goethe Institut“, а ово јој је било прво дело. О просперитетности ове секције сведочи не само учешће на овом и фестивалу у Темишвару, већ и бројни позиви на остале како националне, тако и међународне фестивале овог типа у држави, али и иностранству. Руководиоци секције најављују припреме представе за следећу годину, која ће бити још боља, јер ће бити, како наводе, усмеравана ове године стицаним искуствима.

Након напорне прве године рада, чланови и руководиоци Групе, до септембра ће заслужено одмарати у лепотама лета, а онда, кажу, „пуном паром напред, у нове победе!“.