"Животни циљ сваког појединца је увијек исти: напредовање у доброме."
Толстој

ПУТОВАЊЕ КАО ШКОЛА ЖИВОТА

Вече Путовање путописом,  које је приређено у четвртак, 17. 12. 2015. г.  у оквиру „Љубиних дана“, плод је богате сарадње Ваљевске гимназије и Матичне библиотеке „Љубомир Ненадовић“. Резултат је заједничког  рада Клуба читалаца, Клуба љубитеља путовања, литерарне, географске и  секције за музичку културу Ваљевске гимназије

Чланови Клуба читалаца  представили  су неке од  књижевних  путника пратећи српске путописне токове. Издвојили су Светог Саву,  Доситеја Обрадовића, Љубу Ненадовића,  Исидору Секулић, Јована Дучића, Милоша Црњанског, Растка Петровића,  Иву Андрића, Мому Димића,  Миодрага Павловића, Стевана Пешића, Милисава Савића,  Радмилу Гикић Петровић и Виктора Лазића.

Музичко-драмски колаж посвећен Михаилу Петровићу Аласу показао је како на часовима креативног писања млади литерарци и географи  вешто путописни текст претварају у драмски и својим избором одломака и музичком подлогом креативно мотивишу за читање путописа.

У програму су учествовали и гости изненађења. Марко Параментић, ученик Техничке школе, препоручио је за читање путопис  Кроз јужну  Србију Станислава Кракова. Италијанка Франческа Форнари, која три месеца живи у Ваљеву, говорила је о свом завичају, о срдачности и отворености Ваљеваца. Чланови Клуба љубитеља  путовања  указали су на могућности које пружа Ваљевска гимназија за усавршавање језика у иностранству ангажовањем ученика у ванаставним активностима и у пројектима.

Чланови литерне секције у сарадњи са библиотекарима Матичне библиотеке осмислили су изложбу Путовање путописом која је постављена испред свечане сале. Сем увида у богату историју српске путописне прозе поставка садржи и одломке ученичких радова инспирисаних читањем и путовањем.