"Насмешите се са много доброте и мало, мало горчине. Опростите животу и свету што нису савршени."
Душко Радовић

Посета ИТ компанијама Ривиан и Нордеус

У организацији бивших ученика Ваљевске гимназије Милке Јаковљевић и Дејана Прокића, у четвртак 25. јануара 2024. године, група од 24 ученика четвртог разреда Ваљевске гимназије одељења ученика обдарених у математичкој гимназији и ИТ одељења, заједно са професорком Сањом Гњато, посетили су компаније Ривиан и Нордеус у Београду. Циљ посете је био да се ученицима завршних разреда наше школе представи делатност којом се ове две компаније баве, просторно уређење и организација компанија и како изгледа један дан у реномираним ИТ компанијама.

Посета компанији Ривиан почела је кратким уводом и презентацијом о компанији, чиме се бави, који су њени производи и по чему су јединствени. Стручњаци из ХР тима су поделили значајне информације, које се тичу профила који се запошљавају у Ривиану и како сам процес запошљавања изгледа. На конкретном примеру бивше гимназијалке Милке Јаковљевић, приказан је и пут од Ваљевске гимназије до Ривиан-а.

Након уводног дела, ученици су имали прилику да обиђу канцеларијски простор, да разговарају са домаћинима, као и да виде Ривиан возило (Р1Т), информишу се о његовим карактеристикама и кратко се у њему провозају.

Потом је уследила посета Нордеусу, која је организована у сличном формату. У уводној презентацији ученици су могли да се упознају са компанијом Нордеус и њеним производима, затим развојним путем бившег гимназијалца Дејана Прокића, као и потребним областима и занимањима у фирмама које праве игре. Ученици су могли да чују и неколико конкретних савета о факултетима, додатним обукама, процесу пријављивања за посао.

Након презентације обишли су канцеларије, а на крају су у опуштеној атмосфери и уз незаобилазне видео игре ученици могли додатно да се информишу кроз разговор са запосленима који су нам се придружили, међу којима су били и наши бивши гимназијалци Јелица Милисављевић и Душан Пантић, као и један бивши професор са ЕТФ-а.

Посета ученика ИТ компанијама је оставила велики утисак на њих. Приближила им је примену знања из различитих области софтверског инжењерства у пракси, као  и пројектовање и дизајнирање хардвера и електричних погона. Ова посета Нордеусу и Ривиану ће сигурно утицати на њихов избор факултета и додатно их мотивисати да упишу и заврше жељени факултет у што краћем року.