"Не понеси се мудрошћу. Ни туђом, јер није твоја. Ни својом, јер чим си се понео, значи да је немаш много"

Финале 30. Поетског конкурса „Десанка Максимовић“

У понедељак, 16. маја 2022. године, у Ваљевској гимназији одржано је завршно вече 30. Поетског конкурса „Десанка Максимовић“, који заједно организују Ваљевска гимназија и Српска књижевна задруга.

Жири у саставу академик Матија Бећковић, др Душко Бабић, управник Српске књижевне задруге, др Вера Ваш, професорка Ваљевске гимназије у пензији, позвао је на финално вече петнаест младих песника из Србије, Републике Српске, Црне Горе и Шведске.

Победник овогодишњег Поетског конкурса је Миомир Милосавац, ученик гимназије „Светозар Марковић“ из Новог Сада (ментор Бранка Букарица). Друга награда уручена је Миони Чолић ученици Средње школе из Бруса (ментор Љубиша Красић).

Добитнице две треће награде су Марија Бркић, ученица Гимназије Свети Сава из Пожеге (ментор Ана Марковић) и Анастазија Говедарица Антанасијевић, ученица Филолошке гимназије из Београда (ментор Лела Росић).

Миа Ђурић из Стокхолма, примила је специјалну награду за неговање поетског израза у српској дијаспори (ментор је Слађана Ивковић).

Финално вече започело је песмом Здравица младим песницима Десанке Максимовић, коју је казивала ученица Софија Ненадовић. Госте је поздравио Предраг Јевтић, директор Ваљевске гимназије. Младе песнике је представила и финално вече водила професорка Круна Глушац. О Поетском конкурсу говорили су чланови жирија др Вера Ваш и др Душко Бабић. Учесници и добитници награда као и њихови ментори награђени су дипломама и књигама.

У оквиру финалне вечери представљена је књига Константина Филиповића, прошлогодишњег победника Поетског конкурса „Десанка Максимовић“. О књизи су говорили др Душко Бабић, управник Српске књижевне задруге, Милица Ракић и Теодора Чикарић, ученице четвртог разреда филолошког смера.

Пре завршне манифестације млади песници, њихови ментори, ученици и професори Ваљевске гимназије присуствовали су поетском часу на Тргу песништва. Песму „Киша“ Десанке Максимовић казивала је Сташа Стојановић, ученица првог разреда Основне школе „Десанка Максимовић“, а Здравицу младим песницима Софија Ненадовић, ученица другог разреда одељења обдарених за математику Ваљевске гимназије.

Цвеће на Тргу песништва положили су ученици Основне школе „Десанка Максимовић“ и Ваљевске гимназије. Избор поезије из рукописних збирки подарила је присутнима Андријана Матић, финалисткиња 29. и 30. Поетског конкурса „Десанка Максимовић“, ученица четвртог разреда филолошког смера Ваљевске гимназије. Као водитељ, у програму је учествовала и Јована Читаковић, ученица другог разреда филолошког смера Ваљевске гимназије.

Поетском часу присуствовали су и представници Матичне библиотеке „Љубомир Ненадовић“, Задужбине „Десанка Mаксимовић“, која три деценије изузетно разноврсним и широким распоном, од просветитељског до научног рада, показује значај стваралаштва Десанке Максимовић.

Песничко дружење настављено је у Бранковини. Након полагања цвећа на гроб песникиње представника Задужбине „Десанка Максимовић“, Матичне библиотеке и града, своју поезију из збирке „Песме“ читао је Константин Филиповић, победник 29. Поетског конкурса.

Награда „Десанка Мaксимовић“ за укупан допринос српској поезији уручена је песнику Живораду Недељковићу.

По повратку у Ваљево, гости су посетили Музеј завичајних писаца и Модерну галерију кроз коју их је на особен начин водила професорка Наташа Кристић.

Сем учесника програма, у реализацији завршне манифестације Поетског конкурса ангажовани су ученици Теодора Суботић, Теодора Митровић, Дуња Цупаћ, Јана Митровић, чланови литерарне секције, професори Слађана Маријанац, Милена Милисављевић, Данијела Голубовић, Анђелка Јеремић, Жељко Љубичић и Милан Поповић.