Ваљевска гимназија, Вука Караџића 3, 14000 Ваљево, тел/факс: +381 14 221 622, gimvaljevo@gmail.com, www.valjevskagimnazija.edu.rs

Школа

Зрнца мудрости...

"Животни циљ сваког појединца је увијек исти: напредовање у доброме."
Толстој

"Не мораш бити бољи од других, буди само најбољи што можеш."

Промоција песничке збирке Светлост Марије Урошевић

У препуној свечаној сали Ваљевске гимназије, 31. маја, одржана је промоција прве песничке збирке Марије Урошевић, ученице IV6. Ова књига је као десета објављена у оквиру едиције Изворац. Едиција Изворац објављује прве књиге поезије, кратке прозе и есеја ученика Ваљевске гимназије.

Ово поетско дружење отворили су ученици првог разреда казивањем песама из збирке Светлост. Марија Вуковић, Лазар Петровић и Сава Лазић казивали су стихове песама Светлост, Залазак Сунца и Сунце и Месец. Олга Станојевић, ученица четвртог разреда, говорила је о постигнућима Марије Урошевић на такмичењима у току средњошколског образовања и о њеном учешћу у ваннаставним активностима Ваљевске гимназије. Ања Крунић III5 надахнуто и емотивно представила је први сусрет са Маријом Урошевић истичући њен лик крајње необично и духовито, баш каква и наша песникиња јесте.

За Маријину збирку Светлост Драган Лакићевић, српски песник, приповедач, романсијер, тумач и приређивач књижевности, и главни уредник Српске књижевне задруге, написао је рецензију Књижје коју нам је овом приликом прочитала Теодора Митровић III5. Емилија Павловић II5 изнела је своје утиске о поезији Марије Урошевић да би изданци литерарне секције, ученици првог разреда филолошког смера, употпунили ово вече стиховима из збирке Светлост. Богдан Петровић, Анђела Павић, Милица Лукић и Марија Ћесаревић изненадили су присутне стиховима јер су и сами били део публике.

Посебно за ову прилику Сара Јаневска, ученица II5, искомпоновала је песму на стихове успаванке Како мајке из Црних Љиљана успављују своје мале Љиљане из збирке Светлост, док ју је вокално пратила Анастасија Радовановић III5.

Затим се скупу обратила песникиња говорећи о карти са корица збирке која је кључ за њено разумевање. На њој срећемо појмове попут Мочваре звери беле, Планине усамљених језера или Планине пламтеће птице, Проклете шуме или Шуме вукоједа, Земља којом ником не ходи и Залив водене змије, који су повезани са религијама овдашњих народа, првенствено са мање-више митолошким створењима чије се постојање или непостојање открива кроз стихове. Затим, сусрећемо се са уопштеним називима попут Северно и Јужно море, Царски Север, Јужна Граница, а на основу обележја далеке северозапдне земље као Земља непријатеља, закључујемо да су ову карту створили Нижегорци, становници Нижегорја, које је попут наше Војводине, али и Међуречја, Царства, Војводства, Краљевства и Кнежевине. Али, они им не оспоравају осећај за понос и част иако су им непријатељи, па задржавају урођене називе Острва части и Острва поноса. С друге стране, издвајају се она имена која су нам довољно блиска и довољно удаљена – Црни Љиљани, нераздвојиво повезани са југословенским приморјем, Храстовиц и Липовиц, који подсећа на места попут Липовеца у Хрватској и Горњег Липовића у Македонији, затим Невеново по невенима, Купиново које постоји и код нас, у Србији. У овом, као и нашем свету, реке су центар живота и свих збивања. Највећу пажњу нам привлачи Врзава, по називу слична Влтави, и тако се остварује сличност становника Краљевства са Западним Словенима и становницима северних делова југословенских простора. Међутим, реке Куршив, Кална и Сисун нам нису толико блиске. Корени имена Куршива и Калне се налазе у литванском језику, Куршив по народу Курши, бродоградитељима сличним становницима Кнежевине, из којег су се потом развила друга племена Литванаца и Летонаца, а Кална по литванској речи kalnas, која значи планина. Сисун јесте финска реч, прецизније партитив једнине речи sisu, која је карактеристична за фински народ, као што је и реч инат карактеристика нашег народа, а у самој књизи у вези је са народом Царства и њиховим „својеврсним инатом“. Инспирацију за ове називе пронашла сам у литванским народним епским песмама, књизи „Литванци крај Лаптевског мора“ Далије Гринкевичјуте,, као и финске Калевале. Упознавши се са сличностима између ова два света, мислим да је време да се упознамо са три главна народа кроз њихове песме, рекла је Марија и најавила своје школске другаре - Петра Ускоковића, Анастасију Радовановић и Николу Петровића.

На крају дружења путовали смо са Маријом кроз свет светлости и тако задивљени вратили се у свет маште, лепоте, успаванке, свет детињства.

специјализовано-математичко одељење

Е-учење

Ко је присутан

Имамо 111 гостију на мрежи
Локација на сајту: Почетна Фондација
Назад на врх

ЗАПИСАЛИ СУ О НАМА

„An honour and a sincere pleasure to visit your school. It is very obvious that you are doing an excellent work! Fantastic students and great teachers! The best combination for a powerful education. Thank you for allowing me to visit you. My warmest regards to all.“

9. III 2020.                  Gregory Dikaios, City College, International Faculty of the University of Sheffield, Thessaloniki

„Огромная благодарность замечательной гимназии в Валево за тёплую встречу и интереснейший рассказ о современной жизни гимназии и её истории от коллектива магистрантов – филологов из Московского городского педагогического университета и проф. Ирины Беляевой.

Надеемся на то, что интерес к русскому языку и культуре возродится, в том числе благодаря нашему возможному сотрудничеству.“

11. февраля 2020 года           Беляева Ирина Анатольевна, профессор Московского городского педагогического университета

Ваљевска гимназија

Адреса: Вука Караџића 3, Ваљево
Телефон: +381 14 221 622
Факс: +381 14 221 622
E-пошта: gimvaljevo@gmail.com
Веб: www.valjevskagimnazija.edu.rs