"Не понеси се мудрошћу. Ни туђом, јер није твоја. Ни својом, јер чим си се понео, значи да је немаш много"

САРАДЊА СА ШКОЛАМА У ПЈАЋЕНЦИ

У оквиру пројеката међународне сарадње са институцијама културе, школама и колеџима, који имају за циљ усавршавање знања и вештина ученика и наставног особља, покренут је низ активности са музичким конзерваторијумом, Conservatorio G. Nicolini и са гимназијом Liceo Scientifico Statale L. Respighi из Пјаћенце. Током новембра 2019. године група ученица Софија Јаневска II-1, Ана Матијашевић II-2, Маша Живковић II-6 и Јулија Божанић IV-4, у пратњи професора Марка Томића, била је у прилици да активно похађа наставу у оквиру редовног педагошког програма музичког конзерваторијума.

Ученици су боравили седам дана у Пјаћенци, похађајући не само наставу већ и културне садржаје, концертне програме, специјализоване музичке програме (Master Class); обилазећи музеје, галерије и споменике културе. По окончању наставних садржаја, који су били прилагођени ученицама на појединачном нивоу, извршена је индивидуална професионална процена образовних потенцијала. Ученице су добиле детаљна упутства везана за унапређење личних образовних потенцијала као и процену о могућности наставка даљег школовања у оквиру програма конзерваторијума. Једнодневни факултативни излет у Кремону освежио је сећање на древне градитеље виолина и употпунио слику културног миљеа Италије, а сусрет са многобројним уметничким слојевима Милана и чувеном катедралом заувек обојио сећања на ово необично гостовање.

Сарадња са Пјаћенцом настављена је гостовањем делегације наше школе коју су чинили директор Ваљевске гимназије Предраг Јевтић и професори Наташа Кристић, Александра Јевтић и Марко Томић. Посета је реализована у фебруару 2020. године, под покровитељством нашег бившег ученика Дарка Јовановића, оснивача музичке школе Микрокосмос и члана управног одбора конзерваторијума у Пјаћенци. Вођени су разговори о могућим облицима сарадње и размене ученика наше школе са гимназијом и конзерваторијумом. Током дводневне посете обављени су разговори са Симоном Фавари, директорком гимназије у Пјаћенци и Паолом Педрацини, председницом конзерваторијума. Приликом посете конзерваторијуму указана нам је посебна част сусретом са Маурициом Фалком, председником Префектуре Пјаћенца. Конзервараторијум нам је понудио специјализоване програме у области музике којима се могу прикључити ученици завршног разреда наше школе са амбицијама везаним за упис различитих видова студија на програмима музичких академија. Са друге стране, гимназија у Пјаћенци омогућава сарадњу у свим областима наставних и ваннаставних активности класичних гимназија. С обзиром да наша школа још увек није укључена у Erasmus програм, тражи се идеалан вид сарадње који би задовољио обе стране. Због компатибилности узраста ученика, наставних програма и ваннаставне праксе, гимназија у Пјаћенци представља идеалног пословног партнера за ученике и професоре Ваљевске гимназије.