"Не понеси се мудрошћу. Ни туђом, јер није твоја. Ни својом, јер чим си се понео, значи да је немаш много"

ПРОФ. ВЕРА ВАШ, ДОКТОР ФИЛОЛОШКИХ НАУКА

Професорка српског језика и књижевности Вера Ваш одбранила је 24. септембра 2020.г. на Филолошком факултету у Београду докторску дисертацију под насловом „Поезија Петра Пајића“ и стекла звање доктор наука - филолошке науке.

Комисију за одбрану су чинили др Радивоје Микић, редовни професор Филолошког факултета у Београду, ментор, др Александар Јовановић, редовни професор Учитељског факултета у Београду, председник комисије и др Милан Алексић, ванредни професор Филолошког факултета у Београду.

Према речима чланова комисије, докторска дисертација „Поезија Петра Пајића“ мастера Вере Ваш, прво је системски засновано тумачење поезије Петра Пајића, једног од утемељивача неосимболистичког покрета у српском песништву друге половине 20. века.

Пажљиво анализирајући све књиге нових и изабраних песама Петра Пајића, мастер Вера Ваш је не само осветлила најважније поетичке одлике поезије Петра Пајића, већ је изградила и основу за врло висок естетски суд о поезији овог песника. Осветљавајући песничко дело Петра Пајића у књижевно-историјском, еволутивном кључу, мастер Вера Ваш је настојала да до ситних појединости прикаже одлике једног песничког опуса, редовно настојећи да у први план истакне оне елементе који су или сасвим нови или у претходним књигама нису имали тако важно место. За своја књижевно-теријска сазнања и књижевно-критичке увиде у поезију и поетику Петра Пајића, мастер Вера Ваш је користила и своје дугогодишње предавачко искуство и захваљујући томе, треба признати, остварила потпуно нов интерпретативни продор у један богат и сложен песнички свет.

Значај докторске дисертације мастера Вере Ваш је у чињеници да она попуњава једну врло видљиву празнину јер је отклоњена не само једна књижевна неправда, већ је проучавалац књижевности који делује у песниковом родном граду показао да се баш у том граду и те како води рачуна о књижевном наслеђу. Ако је сваки књижевно-научни, а посебно сваки интерпретативни подухват само једна етапа у дугом аналитичком освајању једног подручја, онда је докторска дисертација мастера Вере Ваш и темељ и потребна претпоставка за будућа тумачења и поезије Петра Пајића, и једне гране српске поезије друге половине прошлог века.

Локација на сајту: Почетна Издавачка делатност Ученичке публикације