“Говори тихо. Птице ноћас близу нас певају и мени је жао да чују како у гласу нечијем има суза.”
Десанка Максимовић

ШЕЗДЕСЕТ ГОДИНА ОД ДОДЕЛЕ НОБЕЛОВЕ НАГРАДЕ ИВИ АНДРИЋУ

Уметниково је да ствара а не да говори!

У петак 10. децембра 2021. г. у свечаној сали Ваљевске гимназије литерарна секција обележила је шездесет година од исписивања књижевне историје, поводом уручења Нобелове награде Иви Андрићу. Ученици и професори наше школе имали су прилику да се присете стваралаштва јединог српског и југословенског нобеловца чија се дела читају на више од педесет језика у свету.

Организатори свечаности успели су да пренесу атмосферу из Стокхолма 1961. године у свечану салу Ваљевске гимназије. Поред података о самом писцу и Нобеловој награди, присутни су сазнали и како други књижевници и проучаваоци описују Иву Андрића и његово стваралаштво као и како ученици налазе инспирацију за писање подстакнути мотивима из Андрићевих дела. Чуле су се и две песме које су изведене на додели Нобелове награде: „О, јесенске дуге ноћи“ и „Кад ја пођох на Бембашу“.

Нобелова награда за књижевност , како стоји у образложењу Нобеловог комитета, додељена је Иви Андрићу за „епску снагу приповедања којом је обликовао теме и приказао судбине људи током историје своје земље“. Ученици су говорили о књижевним делима која су на њих оставила најјачи утисак. Издвојила се приповетка Аска и вук. Истакли су посебну вредност романа На Дрини ћуприја и Травничка хроника.

Иако знамо да ни једна свечаност није достојна великана Иве Андрића, надамо се да смо ипак пренели неке пишчеве поруке не дозвољавајући да се овај 10. децембар заборави. Верујемо да смо старе читаоце и заљубљенике у Андрићеве књиге ослободили да се заљубе још више и да смо великану обезбедили много младих читалаца који ће се тек упустити у откривање света мостова и чаролије речи: приповедач и његово дело не служе ничем ако на један или на други начин не служе човеку и човечности.

Организатори свечаности Андрићу у част биле су ученице првог разреда одељења обдарених ученика у филолошкој гимназији Александра Јевтић и Емилија Павловић, у сарадњи са са професоркама Миленом Милисављевић и Слађаном Маријанац. У програму су учествовали ученици I-5: Елена Вићић, Maja Живковић, Милица Митровић, Јана Степановић, Милош Степановић, Мања Теофиловић и Милица Ракић IV-5.

Александра Јевтић I-5

Локација на сајту: Почетна Пројекти