"Чудно је како је мало потребно да будемо сретни, и још чудније: како нам често баш то мало недостаје!"
Иво Андрић

ГОВОР ДР ВОЈИСЛАВА АНДРИЋА НА ДОДЕЛИ НАГРАДА ГРАДА ВАЉЕВА

На свечаној академији у петак 20. марта 2015. године, поводом Дана града Ваљева, уручене су годишње награде Града најистакнутијим појединцима, као и посебне награде за 17 ученика основних и средњих школа, ђакe генерације. Међу добитницима награда су и директор Ваљевске гимназије др Војислав Андрић, за животно дело, и истакнути ученик наше школе Давид Копривица, за ученичко и студентско стваралаштво, који је као гимназијалац претходних година освајао престижне награде на такмичењима.

ГОВОР ДР ВОЈИСЛАВА АНДРИЋА

Драга младости града Ваљева,

Поштоване даме и господо,

(фото: Ђорђе Ђоковић, КОЛУБАРСКЕ.РС)

Имам ту велику част да у име свих данас награђених славодобитника, граду Ваљеву, одборницима града Ваљева и Комисији за доделу награда града Ваљева захвалим на додели ове престижне награде нашег града. Захваљујем се и нашим суграђанима, јер нико од нас није самоникао и оно због чега смо добили награде је и резултат рада наших сарадника. Верујем да су сви овогодишњи добитници награде Града Ваљева резултатима свог рада и делима у корист нашег града и Србије, као и оним што су учинили за наше суграђане у току прошле и прошлих година обезбедили да Награда града Ваљева добије на значају и бар за мало подигли ниво захтева и домета које морају имати добитници награда у наредном периоду. Исто тако уверене сам да ће наше награде бити мотив и неким другим људима и институцијама у разним областима да се својим успешним радом и значајним достигнућима кандидују за награду, као и путоказ нашим суграђанима да најбоље и најзаслужније у нашем граду искрено предложе за награде у наредном периоду. Сигуран сам и да ће Скупштина града кроз рад својих органа и тела учеинити напор да се правила за додељивање награде унапреде и на тај начин награда још више добије на вредности и значају.

Догађај коме данас присуствујемо служи на част нашем граду због чињенице да су данас награђени само неки од најуспешнијих грађана Ваљева, а мени се чини још више због промоције најбољих међу најбољим ваљевским ђацима - девојака и момака од којих у наредом периоду с правом можемо очекивати високе радне, научне и уметничке домете. Не бих да посебно апострофирам, данас јединог двоструког добитника награде Давида Копривицу и његове успешне другаре из ваљевских основних и средњих школа, али користим ову прилику да свима нама скренем пажњу и на чињеницу на често употребљавану фразу да су млади највредније што имамо. Да то не би остале само празне речи, не треба да се деце и омладине сетимо само у оваквим свечаним приликама, већ да радом на изради квалитетне стратегије развоја образовања и стратегије за младе у нашем граду и оперативних и материјално подржаних акционих програма за реализацију стратегија докажемо да суштински и искрено мислимо на младе и будућност нашег града.

Као човек који је од своје друге године живота у учионици, а ево већ пуних 40 година учитељ морам да са вама поделим и још нека своја размишљања у многоме подстакнута актуелним догађањима у просвети Србије. Користим ову прилику да Министарство просвете и Владу Републике Србије замолим да потпуно оправдане захтеве просветних радника не схвате само као борбу за пуку животну егзистенцију, већ пре свега за достојанство једне важне професије, за мене најлепшег занимања на свету. И поручим да није коректно образовање декларативно сматрати као делатност од прворазредног заначаја за Србију, а просветне раднике третирати као грађане трећег реда. Ово кажем, јер просветни радници нису себични и не мисле да треба да буду искључени из општих друштвених напора за штедњу. Али просветни радници траже и да се ти напори правилно, а нарочито  правично распореде. Уважавајући и поштујући част и одговорност сваког радног места, просветним властима предлажем да до доношења платних разреда, којима ће се, надам се изборити, бар за изједначавање професора са хигијеничарима и евидентичарима у јавним предузећима, препишу било који посебан колективни уговор за ЕПС, Пошту, Аеродом ... и понуде га просветним радницима бар са коефицијентом 0,5 као знак добре воље да просветним радницима за превоз, топли оброк, јубиларне награде, регрес за годишњи одмор ... припадне бар половина онога што имају наши дојучерашњи ђаци. Мислим да је то и прави одговор и начин за нормализацију рада у школама, подстицање непотребног разједињавања школских колектива, конфронтацију директора школа са наставницима, претње отказима, непотребно хушкање родитеља на професоре и сва друга средства притиска којима се ових дана прибегава.

На крају и нешто лично. Захваљујем Ваљевској гимназији, Подружници математичара Ваљево, Рукометном клубу ''Металац'', ''Абрашевићу'' и другим ваљевским институцијама за добијену, и надам се, искоришћену шансу да вредно радим и својом посвећеношћу и резултатима у области образовања, науке, спорта и културе заслужим ово високо признање које сам данас добио. Захвалност дугујем и мојим колегама, саиграчима, саборцима и пријатељима у многим акцијама. У име те захвалности, новчани део моје награде у целини, преусмерам у једнаким деловима на Фондацију Ваљевске гимназије и Подружницу математичара Ваљево са наменом награђивања најбољих ученика и најбољих младих математичара.

Свим учесницима данашње свечаности се извињавам се за малу дигресију учињену у излагању, јер човек може побећи од свега, али не и од самог себе и својих мисли.

Свим колегама – овогодишњим добитиницима награда града Ваљева искрено честитам на добијеном признању, а ученицима уз честитке желим и успешан наставак школовања и студија и плодну радну, научну и уметничку каријеру.

Хвала на пажњи.

У Ваљеву, 20.03.2015.                                                                                        др Војислав Андрић