"Чудно је како је мало потребно да будемо сретни, и још чудније: како нам често баш то мало недостаје!"
Иво Андрић

УЧЕНИЦИ ВАЉЕВСКЕ ГИМНАЗИЈЕ У ФРАНКФУРТУ

У периоду од 2. до 8. октобра 2018. године ученици наше школе у пратњи две професорке немачког језика били су учесници међународног позоришног фестивала „Bühnen Stürmer“ у Немачкој. Фестивал се одржао у Мајнталу, малом месту у близини Франкфурта на Мајни.

Поред наших ученика који су представљали Србију, на фестивалу су били и представници из Румуније, Мађарске и Немачке. Поред тога што су учесници извели своје представе, они су свакодневно имали различите глумачке радионице, које су водили професионални глумци и редитељи, све у циљу побољшања рада на сцени, али и немачког језика. Наши ученици су били подељени у 4 радионице, које су се свакодневно одржавале. „Schiller meets Shakespeare“ била је једна од радионица где су ученици дискутовали о Шилеровим и Шекспировим драмама. Друга радионица под називом „Bühnenkampf“ је радионица где су ученици могли осетити чари мачевања и борбе. „Raum greifend“, трећа радионица, где су се ученици бавили кретањем и простором на сцени. И четврта радионица која је носила назив „Das Tier in mir“ омогућила је ученицима да препознају звер у себи, односно да науче да владају својом енергијом, како на сцени тако и у животу. Наши ученици су наступили са представом „Der Professionelle“, и својим извођењем одушевили своје вршњаке, али и саме организаторе. Ваљевску гимназију представили су у одличном светлу ученици: Нина Маровић II-5, Лука Кркељић II-5, Милица Јоцић III-2, Лука Петровић III-2, Милица Вујовић III-5, Ленка Живановић III-5, Мирјана Ђукић III-5, Вања Марић III-6, Тамара Ранковић IV-2, Кристина Ђурић IV-5, Милица Златановић IV-5 , Давид Јанковић IV-5, Јована Митровић IV-6 и Душан Станковић IV-6 и професорке Катарина Мирковић и Ивана Веселиновић. Сви учесници фестивала били су у заједничком смештају, ради бољег упознавања и дружења. Последње вече учесници су имали прилику да погледају филм који су раније тог дана снимили, уз помоћ организатора. Поред боравка у Мајнталу, имали су прилику да посете и уживају у лепотама Франкфурта. Ученици и професорке су се у Ваљево вратили пуни утисака и похвала које су добили. Ово путовање, поред глумачког искуства и побољшања немачког језика, донело је бројна нова познанства која ће се, сигурни смо, развити у дугогодишња пријатељства.