"Насмешите се са много доброте и мало, мало горчине. Опростите животу и свету што нису савршени."
Душко Радовић

НАУЧНО-ИСТРАЖИВАЧКИ РАДОВИ НАШИХ УЧЕНИКА ОБЈАВЉЕНИ У ЗБОРНИКУ „МЛАДИ И СРБИСТИКА“

У зборнику „Млади и србистика“, чији је издавач републички Завод за унапређивање образовања и васпитања, штампани су радови полазника образовних програма одржаних у току лета 2018. године у ОКЦ „Вук Караџић“ у Тршићу. Полазници семинара су били ученици средњих школа са читаве територије Србије који су се истакли на такмичењима из области српског језика или књижевности.

Програм је био подељен на три области: 1) Жаргонизми, фразеологизми, дијалектизми у односу на стандардни језик; 2) Историја српске културе – поезија и култура; и 3) Фолклористика

Од 23 рада ученика средњих школа Србије, колико је штампано у Зборнику, ученици Ваљевске гимназије су заступљени са 3 рада: 1) Јана Марковић: Употреба косовско-ресавског дијалекта у реп музици; 2) Немања Грујичић: Традиција и популарна култура у поезији Шермана Алексија и Милене Марковић и 3) Ана Косић: Обредни опходи у Тршићу.

Ово троје ученика су ове, 2019. године, од стране организатора, унапређени у вође група, а из Ваљевске гимназије је на овогодишњем семинару учествовало чак осам ученика.

Организатори летњих образовних програма у Тршићу су Министарство просвете, Учитељски факултет, Филолошки факултет и Друштво за српски језик и књижевност.

Локација на сајту: Почетна Културна делатност Концерти