"Jeдан који хоће, увек је јачи од двојице који морају."
Војвода Живојин Мишић

"Не мораш бити бољи од других, буди само најбољи што можеш."

У зборнику „Млади и србистика“, чији је издавач републички Завод за унапређивање образовања и васпитања, штампани су радови полазника образовних програма одржаних у току лета 2018. године у ОКЦ „Вук Караџић“ у Тршићу. Полазници семинара су били ученици средњих школа са читаве територије Србије који су се истакли на такмичењима из области српског језика или књижевности.

Програм је био подељен на три области: 1) Жаргонизми, фразеологизми, дијалектизми у односу на стандардни језик; 2) Историја српске културе – поезија и култура; и 3) Фолклористика

Од 23 рада ученика средњих школа Србије, колико је штампано у Зборнику, ученици Ваљевске гимназије су заступљени са 3 рада: 1) Јана Марковић: Употреба косовско-ресавског дијалекта у реп музици; 2) Немања Грујичић: Традиција и популарна култура у поезији Шермана Алексија и Милене Марковић и 3) Ана Косић: Обредни опходи у Тршићу.

Ово троје ученика су ове, 2019. године, од стране организатора, унапређени у вође група, а из Ваљевске гимназије је на овогодишњем семинару учествовало чак осам ученика.

Организатори летњих образовних програма у Тршићу су Министарство просвете, Учитељски факултет, Филолошки факултет и Друштво за српски језик и књижевност.

>>> САОПШТЕЊЕ ЖИРИЈА 28. ПОЕТСКОГ КОНКУРСА „ДЕСАНКА МАКСИМОВИЋ“

">>>> ПРАВИЛНО ПРАЊЕ РУКУ

>>> ПРЕПОРУКЕ ЗА БОРАВАК У ЗАТВОРЕНОМ

>>> УПУТСТВО О МЕРАМА ПРЕВЕНЦИЈЕ ЗА КОРОНА ВИРУС

>>> ПОЕТСКИ КОНКУРС "ДЕСАНКА МАКСИМОВИЋ" - ОБАВЕШТЕЊЕ

Услед неповољне епидемиолошке ситуације у вези са вирусом Ковид-19, жири није могао да се састане током лета те је своју одлуку о резултатима Конкурса одложио за месец октобар 2020. Пратите наш сајт.

>>> ПОЕТСКИ КОНКУРС „ДЕСАНКА МАКСИМОВИЋ“ – ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

>>> 28. ПOEТСКИ КОНКУРС "ДЕСАНКА МАКСИМОВИЋ"

>>> РАСПОРЕД ПИСМЕНИХ ПРОВЕРА У 1. ПОЛУГОДИШТУ

>>> НАУЧНИ СКУП "ВЕК И ПО ВАЉЕВСКЕ ГИМНАЗИЈЕ"

>>> УПУТСТВО ЗА МАТУРСКИ РАД 2019/2020

Локација на сајту: Почетна Настава Такмичења Спорт НАУЧНО-ИСТРАЖИВАЧКИ РАДОВИ НАШИХ УЧЕНИКА ОБЈАВЉЕНИ У ЗБОРНИКУ „МЛАДИ И СРБИСТИКА“

„An honour and a sincere pleasure to visit your school. It is very obvious that you are doing an excellent work! Fantastic students and great teachers! The best combination for a powerful education. Thank you for allowing me to visit you. My warmest regards to all.“

9. III 2020.                  Gregory Dikaios, City College, International Faculty of the University of Sheffield, Thessaloniki

„Огромная благодарность замечательной гимназии в Валево за тёплую встречу и интереснейший рассказ о современной жизни гимназии и её истории от коллектива магистрантов – филологов из Московского городского педагогического университета и проф. Ирины Беляевой.

Надеемся на то, что интерес к русскому языку и культуре возродится, в том числе благодаря нашему возможному сотрудничеству.“

11. февраля 2020 года           Беляева Ирина Анатольевна, профессор Московского городского педагогического университета